SGK, Ortodontik Tedavi’yi Karşılıyor Mu?

Diş üzerinde yapılan ortodontik tedaviler, her türlü çapraşıklığı gidererek hem düzgün hem de estetik bir görünüm elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Peki ya ortodonti tedavisinde uygulanan teknikleri, takılacak olan teli ya da benzeri apareyleri devlet yani SGK karşılıyor mu? Yıllardır süregelen konular arasında olanortodonti tedavisinin devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığı sorusu büyük merak konusu. Hemen yanıtlayalım… 

Sağlık Bakanlığı dahilinde hizmet veren ağız ve diş sağlığı merkezleri/üniversite hastaneleri, kendi bünyelerinde karşılayamadıkları ortodonti tedavileri için hastaları özel sağlık kuruluşlarına sevk etmeye başladı. 

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinden/üniversite hastanelerinden sevk alan hastalar, tedavilerini tercih ettikleri özel sağlık kuruluşlarından alabiliyorlar. İlgili sağlık kurumundan alınan sevk kağıdı en geç 6 ay içerisinde tedavi görülmek istenen ortodonti uzmanına götürülüp protokol numarası alındığı takdirde tedaviye başlanabiliyor. 

Ancak belirtelim ki 18 yaşın altındaki hastaların ortodontik diş tedavilerini karşılamakta, 18 yaş ve üzerindekileri ise karşılamamaktadır. 

Ortodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen ortodonti tedavileri için hastalar ödedikleri ücretin belirli bir kısmını daha sonra SGK’dan alabiliyorlar. Tedavi sonunda hastayı sevk eden kuruma tekrar gidilip, tedavi yapıldığını gösterir belge ve fatura ile onaylatılmalıdır. 

SGK, sevk edilecek doktorun "ortodonti uzmanı" olmaması halinde hastaya geri ödeme yapamayacaktır. Bu yüzden seçilen hekimin ortodontist olmasına ve fatura edilen ofise kayıtlı olması ayrıntısına dikkat edilmelidir. 

Sevk süreci ve detaylı bilgi için 0 216 411 51 75 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle