İmplant Tedavisi

Ortonorm Diş İmplantları

Diş İmplantları, eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen doku dostu titanyumdan yapılmış, küçük silindir şeklinde ve vidaya benzer görünümdeki materyallerdir. İmplantlar, küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlemden sonra üç ay gibi kısa bir sürede tamamen çene kemiğine tutunur. Bu tutunma sonrası implant gerçek bir diş kökünün yerini alarak üzerine yapılacak protezi taşımaya hazır hale gelir.

İmplantlar, kuron, köprü veya protezlerin desteklenmesinde de kullanılır.

Bazı vakalarda dişleri hiç olmayan hastalarda protezlerini daha rahat kullanması amaçlı implantlardan destek alınabilir. Eksik dişlerin tamamlanması için kullanılan diğer metotlara göre implantlar genellikle daha güvenilir ve doğaldır.

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?
İmplant uygulaması için hastanın yeterli kemik miktarı var ise ve genel sistemik durumu uygunsa büyüme gelişimini tamamlamış her hastaya implant uygulanabilir. Hastamızın kemik yapısının uygun olmadığı vakalarda greft materyalleri kullanılarak veya ileri cerrahi teknikler ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. 

Ortonorm Diş İmplantlarıİmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?
İmplant operasyonu öncesinde yapılan lokal anesteziler ile hastalarımız acı duymazlar. Birçok kişi işlemin çok ağrılı veya zor olduğunu sanmaktadır ancak gerçekte implant operasyonu bir diş çekimi kadar basittir ve süre olarak da bir implantın yerleştirilmesi 20-30 dakikalık bir işlemdir.

Diş Çekimi Sonrasında Ne Zaman İmplant Uygulanabilir?
İmplant uygun vakalarda diş çekimi ile aynı seansta, diş çekimini takiben 4-8 hafta aralığında, 12-16 hafta sonrasında ve klasik olarak alt çene diş çekimini takiben 3 ay, üst çene diş çekimini takiben 6 ay sonra uygulanabilir.

İmplant Uygulandıktan Sonra Ne Zaman Protezlerimi Yaptırabilirim?
İmplant operasyonunu takiben kemik ile implant birleşimi sağlandıktan sonra protezler yapılabilir. Bu süre ortalama 3 aydır.

İmplant Uygulamasında Yaş Sınırı Var mıdır?
Büyüme ve gelişimini tamamlayan, genel sağlığı ve kemik yapısı uygun olan her hastaya implant uygulanabilir. Özellikle implanta fonksiyonel olarak en çok ihtiyacı olan hasta grubumuz ise ileri yaşlarda ve hareketli protez kullanan hastalarımızdır.

İmplant Operasyonu Sonrasında Hastalanın Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?
İmplant operasyonu sonrasında hastalarımızın ağız bakımına daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Diş fırçalama, ara yüz fırçaları, diş ipleri ve ağız duşu kullanılması önerilmektedir.

Sigara kullanan hastalarımıza ise yara iyileşmesinde ve ağız bakımında problem oluşturabilmesinden dolayı sigarayı bırakmalarını tavsiye etmekteyiz. Operasyon sonrasında hastalarımızın belirli periyotlarda kontrole gelmelerini tavsiye etmekteyiz.

Ortonorm Diş İmplantları

Operasyon Sonrası İşlemler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Cerrahi işlemden sonra antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması gerekir. Tükürmemeli, pipetle emmemeli ve sigara içmemelisiniz. Bu hareketler, kan pıhtısının bozulması sonucu iyileşmenin yavaşlamasına neden olur. Dişeti dokularının yaralanmasına engel olmak için sadece yumuşak yiyecekler yenmelidir. İmplant yapılan alan bir ya da iki hafta boyunca temizlenmemelidir. Ancak ağzın diğer bölgelerindeki dişler fırçalanarak, ameliyat sahası için de diş hekiminizin önereceği antibakteriyel gargara kullanılarak bölge olabildiğince temiz tutulmalıdır.

Cerrahi işlemden 7-10 gün sonra dikişler alınmalıdır. Eğer kendiliğinden eriyen malzemeler kullanılmış ise dikiş almaya gerek kalmaz.


İmplant çene kemiğine yerleştirildikten sonra, implantın kemiğe entegre olması için birkaç ay beklemek gerekmektedir.

Genellikle implantın üst kısmı dişetinin altında bulunur. Birkaç ay bekledikten sonra implant ikinci bir cerrahi işleme gerek kalmadan basit bir işlem ile ortaya çıkarılır ve dişetine doğal bir form kazandıracak olan dişeti şekillendirici başlıkları takılır. Dişeti şekillendirici yerleştirildikten 2-3 gün sonra protez işlemlerine başlanabilir.

İmplant Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Kriterler Nelerdir?
İmplant cerrahisinde başarı şansı %90’dan fazladır. Bu tip implantlar başarısız olursa bu cerrahi işlemden sonraki ilk bir yıl içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu süreden sonra her yıl implant başarısızlık oranı %1’e düşmektedir. Cerrahi sırasında travma, implant çevresinde enfeksiyon, sigara kullanımı gibi kemik ve dişetine kan akışını engelleyerek implantın kemik çevresine entegrasyonunu azaltacak durumlar, implantın başarı şansını etkileyebilir.

Ortonorm Diş İmplantlarıBaşarıyı etkileyecek diğer kriterler;

  • Uygulayıcının (cerrahın) tecrübesi ve el yeteneği,
  • Uygulanan implantın kalitesi,
  • Hastanın kemik miktarı ve kalitesi,
  • Hastanın ağız bakımı ve sistemik durumu,
  • İmplantın üzerine uygun protez yapılmasıdır.Diş İmplantı Faydaları Nelerdir?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle