Bonding Uygulaması

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilave tedavilere ’Bonding’ adı verilmektedir. Bonding tedavisinde tercih edilen malzemeler, doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozukluklarının giderilmesi kolaylıkla sağlanabilir.


İşlem uygulanırken hiçbir ağrı ya da sızı hissedilmez. Çoğu durumda dişi uyuşturmaya gerek bile kalmayabilir. Doğal bir görünüm sunar. Bonding, doğal diş yapısıyla aynı özelliktedir. Sigara, çay ve kahve gibi etkenlerle yaşanan renk değişimleri, muayenelerle giderilebilir.

Uygulanan kaliteli bonding işlemiyle adeziv sistemi son derece uzun ömürlü bir kullanım sunar. Bonding (adeziv sistem) uygulanmış bir dişe, daha sonra tekrardan bonding işlemi yapılabilir.

Genellikle diğer estetik diş işlemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktör, kullanılan malzeme ve seçilecek tedavi türüne göre değişkenlik gösterir. Bonding, tüm yaş grupları için uygundur.

Bonding, beyaz dolgularda ( kompozit dolgularda), estetik diş kaplaması olan metal desteksiz lamina, zirkonyum, empress porselenlerde de kullanılabilmektedir. Adeziv uygulaması sonrasında bireyler, diş temizliklerine hassasiyet göstermelidirler. Sert ve katı gıda tüketirken daha dikkatli ve özenli olmak gereklidir.

Adeziv- Bonding uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’miz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle