CAD CAM Uygulamaları

CAD CAM uygulaması, ağzın içinden 3 boyutlu tarayıcı ile restore edilecek dişin tüm verilerinin bilgisayar ortamına aktarılması ve restorasyonunun bilgisayarda tasarlanması işlemleriyle gerçekleşmektedir. Üretim süreci, bilgisayar ve makine desteğiyle hız kazanmaktadır.

CAD/CAM uygulamaları, tek seansta gerçekleştirilebildiği için hem hastalar hem de hekimler için zamandan tasarruf sağlar. Dijital ölçü sistemi, tüm seramik dolgular ve kaplamalarda rahatlıkla uygulanabilir.


Üç boyutlu görebilme imkânıyla işlem öncesi ve sonrasında son derece kolaylık sağlar. CAD CAM uygulamasında, dijital ortamda gerekli düzeltmeler rahatlıkla yapılabilmektedir. Ölçü almaya gerek kalmadığı için popüler bir tedavi olarak hastalar tarafından tercih edilir.

CAD CAM Uygulamaları Nasıl Gerçekleşir?


Hekim, çürük veya hasarlı bölgeyi temizleyerek CAD CAM işlemine hazırlık yapar. Dijital ölçü kamera desteğiyle dişin 3 boyutlu görüntüsü alınır ve elde edilen tüm veri bilgisayara aktarılır.

Dijital ortamdaki elde edilen ölçü, laboratuvarda dolgu ya da seramik bloktan oluşturacak biçimde tasarlanır.

CAD CAM Uygulamaları ve Dijital ölçü tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’miz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle