Porselen Lamine-Yaprak Diş

Porselen Laminate Nedir?

Görünümünüzden olumsuz olarak etkilendiğiniz diş yapınızı en hızlı, güvenli ve estetik açısından düzeltmenin en etkili yoludur. Bu yöntem sayesinde çarpık, aralıklı, lekeli, orantısız olan tüm dişler düzeltilebilir.

İşlem öncesinde hastadan ölçü alınır, geçici dişler hazırlanması ardından kolaylıkla gündelik yaşama devam edilebilir. İşlem esnasında dişlerin ön kısımlarından belirli miktarda mine kaldırılarak hastanın labaratuvar işlemlerinin devamı dahilinde ölçü alınır.

Porselen laminateler yaklaşık 1 hafta içerisinde hazırlanmış olur. Yaprakçık şeklindeki madde, özel yapıştırıcılarla dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılarak sabitlenir. Hasta diş rengi ya da formundan memnun değilse, diş çapraşıklığı gibi problemleri varsa, ön diş yapısında geniş dolgular mevcutsa "Laminate Porselen" işlemi rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Porselen Laminate işlemi oldukça hassas bir çalışma süreci gerektirmektedir. Hasta ağız bakımlarını en kaliteli şekilde yerine getirmelidir.

Laminate Porselenler Kimler İçin Uygundur?
 • Dişlerin ön yüzeylerinde ufak kırıklar ya da form bozukluğu bulunanlarda,
 • Dişlerin renginden memnun olmayanlarda,
 • Dişlerinde tetrasiklin tarzında aşırı flor alınması nedeniyle oluşan lekelenme problemi yaşayanlarda,
 • Kanal tedavisi sonucu diş yüzeyinde renk değişikliği yaşayanlarda,
 • Dişlerin ön yüzeyinde aralıklar bulunanlarda,
 • Dişlerin ön kısımlarında şekil bozukluğu olan ve ortodontik tedaviyi kabul etmeyenlerde "Laminate Porselenlerin" uygulanması doğru olacaktır.

Laminate Porselenlerinizin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Gün içerisinde en az iki defa doktorunuzun gösterdiği şekilde dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanımına özen göstermelisiniz. Diş macunu seçiminizde ise aşındırıcı özelliği olmayan flor içeren macunları kullanmanız yararınıza olacaktır.

Laminate porseleninizle dişin diş etine yakın bölgelerinde bakteri plaklarının birikmesine izin vermemelisiniz. Sonucunda yaşayacağınız plak birikimi problem, diş eti iltihabına ya da çekilmesine neden olabilmektedir.

Dişlerinizi aşırı sert darbelerden korumalısınız. Tırnak yememelisiniz. Ağzınıza darbe gelecek spor aktivitesiyle ilgileniyorsanız ağız koruyucusu takmalısınız.

Laminate Porselenlerin Yapımının Uygun Olmadığı Durumlar
 • Diş etleri sağlıksız kişilerde öncelikle diş etlerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Dişlerinden büyük kısmını kaybeden bireyler için uygun bir tedavi yöntemi değildir.
 • Kişide dişin mine yapısı kaybedilmişse uygunluk söz konusu olmamaktadır. Laminateleri yapıştıran bonding maddeleri mineye tutunmaktadırlar. Diş üzerinde mine azsa ya da hiç yoksa yapıştırma sorunu yaşanabilir.
 • Dişleri daha önceden kesilen bireylerde kullanım uygun olmamaktadır.
 • Geceleri uyurken farkına varmadan dişlerini gıcırdatan bireyler mutlaka gece koruyucu plağı kullanmalıdırlar.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle