Ortodonti Tedavileri Nelerdir?

Ortodonti, dişlerin düzensiz bir şekilde çıkmasını ve çene kemiğinde mevcut olan yapı bozukluğunu konu alır. Ortodontik kaynaklı birçok problem yaşanabilir. Ortodonti tedavileri nelerdir diye merak ediyorsanız, öncelikle tedavi seçeneklerini sıralayalım;

  • Hareketli Aparey
  • Sabit Braketler (Metal Braketler, Şeffaf Braketler, Safir Braketler)
  • Telsiz Ortodonti/Şeffaf Plaklar (İnvisalign)

Yukarıda mevcut olan tedavi seçenekleri her zaman tercih edilen çözüm yolları arasındadır. En çok tercih edilenlerden biri de şeffaf plaklardır. Birçok kişi tarafından talep gören plakların kullanım sebebi estetik kaynaklıdır. Bu sebeple kullanımı oldukça kolay olan bir materyaldir. Uzman ortodontistler tarafından önerilmektedir. Birçok hasta için de kolaylık sunan bir tedavi seçeneğidir.

Ortodonti Tedavisinde Neler Yapılmalı

Ortodonti tedavisinde öncelikle yapılması gereken hastanın doktor tarafından kontrollerinin yapılmasıdır. Ortodontistlerin bu durumda ilk önce ağız içinde muayene yapması gerekir. Daha sonra da yapılan muayene sonucunda çürük dişler mevcut ise tespit edilip, tedavisi için uygun uzmanlara yönlendirilir.  Yine muayene sırasında diş etlerinde hastalık veya başka sorunlar mevcut ise, ortodontik tedavi öncesi hasta gerekli uzmanlara yönlendirilir.

Her hasta da bu işlemler değişim gösterir. Sebebi ise hastada mevcut olan rahatsızlığın değişim gösterebileceğidir. Tedavi sürecinde bazı hastaların uzun bir aşamadan geçmesi gerekirken bazıları ise kısa sürede tedavi edilebilirler. Her zaman süre değişim gösterebilir. Hekim seçimi hastaların tedavisi için oldukça önemlidir. Alanında uzman ve işinde profesyonel olan bir diş hekimi tercih edilmelidir. Bu şekilde istenilen tedavi yapılarak estetik bir gülüşe sahip kavuşabilirsiniz.

Ortodonti Tedavisi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisi yapılırken doğru teşhis ve çözüm yolu sunulmalıdır. Bu sebeple de alanında uzman bir hekim tarafından yapılması gereken tedavi zaman kaybetmeden başlanmalıdır. Dişlerin düzensiz bir şekilde çıkması ve görünümde estetik açıdan kötü bir duruş sergilemesi gibi sorunlarınız var ise, tedavi sonuçlandığında istediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Ortodonti tedavileri nelerdir ve tedavi ücretleri nasıldır, merak edilen konular arasındadır. Öncelikle tedavi seçenekleri her zaman aynı şekilde değildir, rahatsızlığın boyutu ve çeşidi ile tedaviye uygunluğu saptanmalıdır. Daha sonra da çözüm süreci başlatılarak, hastanın sağlıklı bir gülüşe sahip olması sağlanır. Birçok kişinin yaşadığı sorunlar arasında mevcut olan rahatsızlığın sebebi;

  • Genetik sebepler,
  • Yaşa bağlı sebepler,
  • Gelişime bağlı sebepler,
  • Fonksiyon bozuklukları olabilir.

Yukarıda verilen sebepler nedeniyle gelişen rahatsızlıklar için önlem alınması ve diş hekimleri tarafından kontrollerinin yapılması gerekir. Düzenli diş muayenelerine gitmeniz sonucunda gelişen herhangi bir sorunun mevcut olup olmadığı görülmektedir. Daha sonra da çözüm için tedaviye başlanır.

Ortodonti Tedavisi ve Fiyatları

Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri olan ortodonti rahatsızlıkları, çene kemiğinde gelişim bozukluğu ile de meydana gelmektedir. Birçok sebepleri olan hastalığın farklı bir durum ile ortaya çıkma ve rahatsızlık boyutuna varan bir görünüme sahip olması ile belirebilir. Ortodonti tedavisi için belirtilen tedavi aşamaları uygulanması oldukça önemlidir.

Eğer tedavi geç sağlanır veya hiç başlanmaz ise sonuçları daha farklı seyir edebilir. Bu gibi sonuçların yaşanmaması için de belirtilen tedavi fiyatları da hastalar için oldukça önemlidir. Ortodonti rahatsızlıklarında gereken tedavi fiyatları her seçenekte değişim gösterir. Bu durumun en önemli sebebi de ortodonti rahatsızlıklarının değişim göstermesi ile ilgilidir. Ortodonti tedavileri neler ise belirtilen tedavi yöntemlerine göre de fiyat belirlenir.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle