Diş Eti Estetiği – Gingivoplasti

Dişi tümüyle sarmalayan diş eti dokusunun görünümü en az dişlerin görüntüsü kadar estetik açıdan mühim bir ayrıntıdır. Güzel dişlerinizin veya mükemmel protezlerinizin olması yeterli olmayacaktır. Hoş görünmeyen diş eti, bizlere estetik açıdan sürekli problem yaratacaktır. Dudak ve dişlerin çerçeve yapısını oluşturan bu düzeni mümkün olduğunca estetik hale getirmek son derece önemlidir.

Estetik, güzel ve temiz bir gülüş oluşturmanın ilk adımı diş ve diş eti arasındaki uyumu en doğru şekilde sağlamaktır. Gülündüğü zaman gözüken diş eti seviyesi, dişlerimizin görünümüne direkt olarak etki eder. Asimetrik diş eti kenarları, diş yapısının düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu hissini uyandırarak kişileri mutsuz eder. Eğer diş etlerinde çekilme varsa, dişler olduğundan daha uzun görünebilmektedir. Bu olumsuz problemleri gidermek, diş eti estetiği uygulamaları sayesinde mümkündür.

Diş eti iltihaplarına bağlı olarak gelişen şişme, morarma, parlaklık ve kanamalı diş etleri günümüzde en sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Diş hekiminiz tarafından en uygun biçimde uygulanacak tedavi yönteminin yanında ağız hijyeninize dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Lazer sistemindeki gelişmelerle günümüzde tedavi süreçleri hız kazanmıştır. Bu sayede de rahatsızlığın tekrarlama olasılığı azalmıştır.

Gumy smile, gülümseme esnasında diş etinin fazla göründüğü durumdur. Gülüş tasarımı çalışmaları yapılarak diş etindeki fazlalık belirlenir. Diş eti, lazer ile rahatlıkla acısız ve neredeyse hiç kanama olmadan dilediğimiz boyutlara getirilmektedir. İşlem sonrasında hastanın sosyal yaşamı hiçbir şekilde aksamaz.

Lazerin aktif olarak kullanılıyor olması, cerrahi sırasında kanamayı azaltırken iyileşme sürecine de hız katar.

Diş etinde iltihaplar yaşanabilir ya da yaşlanma sebepli diş etinde çekilmeler görülebilir. Beraberinde yaşanan en büyük problem, diş aralarında oluşan siyah boşluklardır. Diş eti çekilmesinde dişlerin uzamış gibi görünmesi estetiği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumlarda hastaya diş eti eklemesi yapılarak bu alanların kapanması sağlanmalıdır.

Çoğunlukla esmer kişilerde melanin pigmentasyonu diş etinin pembe rengini koyulaştırmasını sağlar. Unutmayın, 15 dakikalık bir lazer tedavisini takiben bu renklenmeler rahatlıkla giderilebilmektedir.

Diş Eti Estetiği Gingivoplasti işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’miz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle