Diş Aşınması

Diş aşınma problemi, daha çok ağız bakımına önem veren kişilerde karşılaşılan bir hastalıktır. Hastalarda çoğunlukla sıcak ve soğuk gıdalara karşı hassasiyet başlar. Asitli ya da tatlı gıda tüketiminde ise diş kamaşması gibi şikâyetler de gelişebilir. Dişlerde aşınma olduğunda dişlerin hem görünüm hem de görev bozulur. Diş etinde de çekilmeler yaşa nabilir. Diş aşınması genetik bir durum değildir. Yanlış diş fırçalama ve beslenme hatalarından kaynaklanabilir. Yaş aldıkça, dişlerdeki aşınma sorunu artar.

Diş neden aşınır?

Sert şekilde fırçalanan dişlerde aşınma fazladır. Sert kıllı diş fırçası kullanma, fırçalarken aşırı bastırma veya 2 dakikayı geçecek şekilde fırçalamaya devam etme gibi durumlar risk faktörüdür. Dişler fırçalanırken fazla bastırmadan dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Diş macunu seçimine de dikkat edilmelidir. Bazı kimyasal maddelerin yoğunluklu olduğu diş macunları da aşınmaya neden olabilir.
İçeriğinde asit barındıran gıdalar ve gazlı içecekler diş aşınmalarına sebep olabilir. Limon ve portakal gibi asit yoğunluğu fazla meyveleri tüketirken yanına süt tercih edebilirsiniz. Böylelikle diş minesindeki aşınmanın önüne geçebilirsiniz.

Diş aşınma tedavisi

Hasta yalnızca diş hassasiyeti gibi problemle hekime başvuruyorsa, florürlü jel ve lazer uygulaması yapmak yeterli olabilmektedir. Başlangıç aşamasında olduğu kabul edilen bu tip aşınmalarda fluorür ya da fluorür içeren gargaralar önerilir.
Hassas dişler için diş macunu ve yumuşak kıllı diş fırçası tercih edilmelidir. Düzenli olarak diş hekimi ziyaretleri önerilmektedir. Fluorür yönünden zengin gıdalar tüketilmelidir. Eğer diş aşınması fazla ilerlemişse beyaz dolgu veya porselen lamina işlemi uygulanabilir.

Diş aşınmalarını başlangıç aşamasında fark etmek önemlidir. İlerlemiş olan vakalarda da diş aşınma tedavisi mümkündür. Ancak, diş aşınması daha fazla ilerlemeden ve diş hekimi tarafından önerilen kolay tedavi yöntemleriyle tedavi ettirilmelidir.

Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’mizde diş aşınma tedavileri uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle