Damak Darlığı Tedavisi – Çene Darlığı Tedavisi

Damak darlığı adı verilen çene darlığı, bazı durumlarda genetik sebeplerle bazen de olumsuzluk alışkanlıkların yanı sıra fiziksel bazı etkilerle meydana gelen içe geçme durumudur.

Damak darlığı problemi, ortodonti alanında sıklıkla karşılaşılan bir çene sorunu olarak karşımıza çıkar. Dar damak yapısı, hem dişlerde hem de yüzde bulunan tüm kemiklere etki eden bir sorundur. Alt çeneden ziyade çoğunlukla üst çenede göze çarpar.

Damak Darlığı Neden Olur?

Çene yani damak darlığının genellikle çocukluktaki bazı fizyolojik problemlerin veya alışkanlıkların etkisiyle görüldüğünü belirtmiştik. 0-10 yaş arası çocukların kemikleri yumuşak ve esnek yapıda olduğu için bu dönemde; kemiklere uygulanan baskı ve sonlandırılmayan olumsuz alışkanlıklar kemiklerin istenmeyen biçimde şekil almasına ve normal duruşlarının bozulmasına etki edebilir.

2 yaşını doldursa dahi biberon kullanmaya devam eden ve parmak emen çoğu çocukta çene darlığı görülür. Biberon ve parmak emme gibi alışkanlıkların damak kısmına fazla baskı yapması, damağın olduğu bölgedeki kemiğin yukarıya doğru derinleşmesine neden olur.

Damak Darlığı Belirtileri

Damak darlığını erken dönemde fark edebilmek gerekir ve sonrasında acele ederek iyi bir ortodontist ile irtibata geçmek önemlidir.

  • Çocuğunuz uyurken ağzı açık bir şeklideyse ve horluyorsa,
  • Üst dişlerin arka kısımları alt dişlere göre daha içerideyse
  • Damakta derinleşme varsa en kısa sürede ortodontiste başvurmak gerekir.

Çene Darlığı Tedavisi Hangi Yaşta Tedavi Edilmelidir?

Çene darlığı tedavisi için en uygun yaş aralığı 6-10 yaş arasıdır. Kızlar erkeklere göre daha erken dönemde ergenliğe girdiği için tedavi sürecini 10 yaşından önce başlatmak gerektiğini unutmamak gerekir.

Damak Darlığı Tedavi Fiyatları- Çene Darlığı Tedavi Fiyatları

Damak darlığı tedavi fiyatları için öncelikle ortodontistimize muayene olunması gerekir. Çünkü çene darlığı olan çocuğunuzun hangi kombine diş teli tedavileri uygulanacağının belirlenmesi gereklidir. Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde en uygun fiyat seçeneklerinden yararlanmak ve detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle