Ortodontist Seçmek Neden Önemli?

Hayalinizi kurduğunuz gülümsemeye kavuşmak için oldukça uzun ve zorlu bir tedaviye başlamaya karar verdiniz veya çocuğunuzun çene ve diş yapısının düzelmesini istiyorsunuz. Peki kendinizi veya en değerli varlığınız olan çocuğunuzu emanet edeceğiniz doktorun seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Ortodonti Uzmanı Olduğundan Emin Olunuz!
Ortodonti diş hekimliğinin bilinen en eski uzmanlık dalıdır. Ortodontik programa kabul edilme oldukça rekabetli ve seçici bir işlemdir. Ortodonti uzmanı olabilmek için öncelikle beş yıllık "Diş Hekimliği" programlarından bir tanesini bitirmek, daha sonra yine Diş Hekimliği Fakültelerinde en az 4 yıl süren özel programı tamamlamak ve sınavları vermek gereklidir. Sadece bu ileri düzeydeki eğitim programlarını başarı ile tamamlayan diş hekimleri kendilerine ortodontist diyebilir. Tüm ortodontistler diş hekimidir, ancak diş hekimlerinin sadece %6’sı ortodontisttir.

Kulağı ağrıyan bir hasta göz doktoruna muayene olamayacağı gibi; ortodontik tedavi görecek kişilerin de bu konuda uzmanlaşmış diş hekimine yani bir ortodontiste tedavi olması gerektiği açıktır. Bununla birlikte maalesef ülkemizde bazı diş hekimleri uzman olmadıkları halde ortodontik tedavi yapmaktadır. Böyle bir durumda yanlış planlama ve tedaviye bağlı olarak tedavi süresi uzamakta daha da önemlisi tedavi sonunda istenilen sonuçlar elde edilememektedir. Yanlış hekim seçimi hastaya maddi ve manevi açıdan kayıp olarak geri dönmektedir. Ortodontik tedavinizi yapacak hekimin ortodonti uzmanlık diplomasına sahip olduğundan emin olunuz.

Uzmanlık Eğitimine Devam Eden Ancak Uzmanlığını Henüz Tamamlamamış Hekimlerden Kaçınınız!
Ülkemiz kanunlarına göre herhangi bir Diş Hekimliği Fakültesinde uzmanlık veya doktorasını yapan kişiler dışarıda serbest olarak çalışamazlar. Böyle bir durumun tespiti kişi hakkında soruşturma ve üniversiteden atılma sebebidir. Dolayısıyla dışarıda serbest olarak çalışan bu ortodontist adayları her şeyden önce kaçak, kanunsuz ve sürekli risk altında çalışmaktadır. Ayrıca bu dişhekimleri henüz uzmanlık eğitimlerine devam ettiklerinden yaptıkları tedavilerin güvenilirlikleri de belli açılardan soru işaretidir. Seçmiş olduğunuz hekimin ortodonti uzmanlığını tamamladığından emin olunuz, gerekirse uzmanlık diplomasını sormaktan çekinmeyiniz.

Başka Diş Hekimlerinin Yanında Ortodonti Yapan Doktorları Tercih Etmeyiniz!
Bu tarzda çalışan hekimlerin büyük çoğunluğunu henüz uzmanlığını tamamlamamış ortodontist adayları oluşturmakta ve bu aday doktorlar ayda belirli günler başka bir diş hekimine ait muayenehaneye yanlarında çantaları ile gelmektedirler. Dolayısıyla öncelikle hastanın her istediği zaman hekime ulaşabilmesi mümkün değildir. Bunun dışında kullanacak malzemeleri sürekli yanlarında taşıdıklarından malzemenin sterilizasyonu ve tedavinin kalitesi ciddi soru işaretleri oluşturmaktadır. Diğer bir nokta bu kişilerin yanlarında çalıştıkları hekimler ile olan ilişkileridir. Ortodontist ile yanına geldiği diş hekiminin ilişkisi herhangi bir sebeple bozulduğu durumda-örneğin maddiyat-hastalar ortada kalacaklar veya tedaviye diş hekiminin yanına getirdiği başka bir ortodontist ile devam edecekler veya eski ortodontistinin arkasından başka bir hekimin muayenehanesine taşınacaktır. Bu kadar para ödediğiniz bir tedavinin ortasında doktor değiştirmek ister misiniz? Bir hekimin başladığı tedaviyi başka bir hekimin bitirmesi sizce ne kadar sağlıklıdır? Tedavide herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa sorumluluk hangi hekimde olacaktır? Bu soruların cevaplarını çok iyi düşünmek zorundasınız!


Sabit Muayenehanesi Olan Ortodontistleri Tercih Ediniz!
Ortodontik tedavi uzun soluklu bir tedavi olup, elde edilen sonucun kalıcı olabilmesi için hastaların uzun süreli takibi gerekmektedir. Özellikle genç hastalar 20 yaş dişlerinin durumu belli olana kadar ortodontik açıdan izlenmelidir. Tercih edeceğiniz ortodontistin sabit muayenehanesi ve tabelası olmasına dikkat ediniz. Sabit muayenehanelerinde mesleklerini icra eden ortodontistler kanuni yükümlülük olarak mutlaka çalıştıkları ilin diş hekimleri odasına ve bağlı oldukları vergi dairesine kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar. Ayrıca mesleklerini icra ettikleri muayenehanelerinin kanunlarca belirlenmiş olan standartlara uygunluğunu gösteren uygunluk belgesini bağlı oldukları il sağlık müdürlüklerinden almış olmaları gerekmektedir. Gerekirse hekiminizin oda kaydını, vergi levhasını ve uygunluk belgesini sormaktan çekinmeyiniz. Hekimin ortodonti uzmanlık diploması olduğundan mutlaka emin olunuz

Ortodontistinizin Tedavi Öncesinde Gerekli Kayıtları Aldığından Emin Olunuz!
Ortodontik kayıtlar genellikle çene yüz röntgenleri, ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları ve dişlerin modellerini içerir. Bu kayıtlar görsel muayene ile her zaman ortaya çıkarılamayacak kapsamlı bilgileri sağlar. Bu bilgiler eksik dişler, artı dişler, diş köklerinin gelişimleri ve durumları, çenelerin ve yüzün büyüme şekilleri, simetri ve diğer faktörleri içerir. Tamamlanmış kayıtlar eksiksiz ve doğru teşhise zemin hazırlar ve tedavi planını sağlar. Ortodontistinizin tedaviniz öncesinde gerekli kayıtları aldığından, uygulanacak ortodontik tedavi planı ile ilgili detaylı bilgilerin verilmesi ve tedavi sırasında karşılaşılabilecek sorun ve riskler ile gerekli bilgilerin verildiğinden emin olunuz.
Çocuklarda Ortodonti TedavisiDiş Hassasiyeti Neden OluşurDiş Ağrısını Geçirme YönetemleriYeşilçam’ın En Güzel Gülen Kadını Adile NaşitOrtodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var mıdır?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle