Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ortodonti muayenesi, hem yetişkin hem de çocuk olmak üzere tüm bireyler için kapsamlı olarak yüz, çene ve tüm dişlerin kontrolünün sağlanmasıdır. Önceleri yalnızca çocuklarda rastladığımız ortodonti tedavitekniklerini şimdilerde yetişkinlerde de rastlamaktayız. 

Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?Gelişen tıbbi teknolojik donanımlar sayesinde artık yetişkinlerin de derdine derman olunuyor. Hangi yaş grubunda olursa olsun bozuk ve çapraşık diş yapılarıortodonti tedavisine olan ilgiyi ve merakı daha da artırarak tercih edilebilirliği kolaylaştırıyor. 

Şüphesiz ki yetişkinlerde estetik kaygı daha fazla…Ortodontistlerin kapıları genelde estetik kaygıdan ötürü çalınıyor. Bireyler, dişlerde ya da diş etlerinde yaşanan çeşitli sebeplerden ötürü kayma gibi problemlerle karşılaşılabiliyor. Tüm yaşanan bu olumsuzlukların düzeltilmesinde herhangi bir üst yaş sınırı belirtmiyoruz. Önemli olan ayrıntı diş eti rahatsızlıklarınınbulunmaması ya da ileri düzeyde olmaması. 

Gençlerde ya da çocuklarda ortodonti tedavilerinde daha verimli ve hızlı sonuçlar alınmaktadır. Bunun sebebi ise genç dokuların bulunduğu ayrıntısı. Bu sebeple ortodontistler olarak en uygun yaş dönemini,"ergenlik dönemi" diye belirtmemiz yanlış olmayacaktır. Küçük yaşlarda başlayan ve diş üzerinde yaşanan çapraşık yapıları düzenlemek bu dönemde daha kolay olacaktır. 

Sosyal çevre dâhilinde yaşanan her türlü olumsuz nedenler hastayı ortodonti tedavisi olmaya iter. Çocuğun ya da herhangi bir bireyin diş yapısındaki bozukluğu okulunda ya da çevresinde birçok olumsuz olaylar yaşamasına neden olur. Çeşitli lakaplar takılır. (Vampir, dişlek,vs…) Dolayısıyla hasta estetik kaygı duyduğundan ötürü soluğu ortodontistin yanında alır. Ve kaliteli bir tedavi tekniği geliştirilir. 

Hangi yaşta olursanız olun, ağız sağlığınızın önemini es geçmeyin. Dişlerinizde yaşadığınız ve sizi psikolojik olarak sıkıntıya sokan problemler, tedavi edilebilecek problemlerdir. 

Ortodonti Nedir?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle