Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Araçlar

Dişlerin genel yapısında beliren çapraşıklıklar, bozulmalar, aralardaki boşluklar ya da sıkışmalar sonucu dışarıya doğru yönelen dişler kişiye ortodontik tedavinin başlaması gerektiğinin sinyallerini verir. 

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan AraçlarBu kısımda, fazlasıyla merak edilen ve tedavi süresince kullanılan apareylere değineceğiz. Sabit ortodonti tedavilerinde kompozit desteğiyle(dolgu maddesi) dişlerin üzerine braketler yapıştırılmaktadır. Buapareye destekle teller, bantlar ve lastikler de kullanılmaktadır. Plastik-porselen karışımı, metal veya altın şeklinde olan apareyler mevcuttur. Ortodontik tedavide apareyler önemli yer tutar. Tedavinizin şekillenmesinde çok önemli ayrıntıları vardır. 

Tedavinizin türüne göre dişlerinize uygulanan apareylerden ağzınızdan çıkarıp, takabildiklerinize "haraketli aparey" denilmektedir. Üzerine yerleştirilen vida ve yay gibi cisimlerin yardımıyla dişlere gereken baskı şiddeti uygulanır. Bir diğer aparey türü de "sabit aparey’dir." Sabit aparey, braket dediğimiz aygıttan oluşmaktadır. 

Bu tekniklerde seçim elbette ki ortodontistinize aittir. Tedavi sürecinize ve şeklinize etki eden diğer önemli detaylarda mevcuttur. Örneğin, kişinin tedavi isteği, kararlılığı, ekonomik şartlar, vs… Amaç, en doğru zamanda en etkili tedavi tekniğini uygulayıp başarılı sonuçlar alabilmektir. 

Kullanılan Apareyler Rahatsız Eder Mi?

Her hastalıkta olduğu gibi ortodonti tedavisinde de alışma süreci önemlidir. Alışma döneminde yani tellerin ilk takıldığı dönemde dişlerde hafif ağrı ya da sızılar hissedilebilir. Bu gayet doğaldır. Dişler üzerine belirli bir baskıda kuvvet uygulandığı için gıda tüketiminde sorunlar yaşanabilir. (Isırma, çiğneme,vb. ) 

Teknolojinin hızla gelişim kazanmasıyla bu tip sorunlar en aza indirgenmeye çalışılmıştır. Kullanılan apareylertamamen hastanın konforu ve rahatlığına göre dizayn edilmektedir. Dolayısıyla dilde, ağız içinde ve yanak kısımlarında oluşabilecek tahribatların da önüne geçilmiştir. 

Daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilir. Ortodonti tedavileri hakkında en güvenilir ve kaliteli bilgileri alabilirsiniz. 

Ortodonti Nedir?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle