Ortodonti Tedavi Süreci

İlk randevu gününüzde hekiminizle görüştükten sonra detaylı tüm kontroller gerektiği şekilde yapılacak, kapsamlı bir ortodontik inceleme sürecinden sonra da gerekli tedavi süreçlerinden mutlaka bahsedilecektir. Hekiminiz, elbette ki tedavi maliyetinden ve tedavi sürecinden de bilgi paylaşımında bulunacaktır.

Ortodonti tedavisine başlanmadan önce bilmeniz gereken önemli ayrıntılardan birisi, dişlerinizde çürük olmaması gerektiğidir. Diş taşı temizliğinin, gerekli görülen durumlarda dolgularınızın yapılmış olmasının ortodonti tedavi süreciniz açısından son derece önemli olduğunu hatırlatalım. Diş tellerinizin takılması sonrasında dişinize uygulanacak her bir işlemde tedaviniz sekteye uğrar.


Şüphesiz ki röntegensiz bir şekilde de tedaviye başlamamanız önerilir. Çünkü dişlerinizin bir de görünmeyen yanları vardır. Röntgen bu noktada işe yarar. Röntgenler, tedavi planınızı ve sürecinizi tamamen değiştirebilecek detaylarla gizlidir. Sizlerden önce bir ’start’ yani başlangıç fotoğrafı ve ağız yapınızın-diş yapınızın kalıbı alınır. Tedavinizin işleyişi tamamen bu detaylarla şekillenir. Dolayısıyla süre kavramı da bu ayrıntılarda gizlidir.

Sonraki randevularda planlanan ve düşünülen her türlü ortodontik işlemler uygulanmaya başlanır, teller takılır. Uygulanmakta olan işlemin türüne ve durumuna göre 3 ya da 10’ar haftalık zaman dilimleri aralığında kontroller başlar. Bu süreçte tellerinize çeşitli aktivasyonlar ve değişimler uygulanır. Unutmayın; ortodonti tedavisi önemli bir süreçtir. Hasta ve hekim uyumu son derece önemlidir. Hekim tarafından ön görülen her bir detay titizlikle yerine getirilmelidir.

Merak etmeyin, tellerinizin takılması sürecinde hiçbir acı ya da sıkıntı hissetmezsiniz. Ortodontik tedavilerde kanama sorunları seyrek görülür. Uygulanan işleme göre hafif miktarda kanamalar olabilir. Ama bu acı hissetmenizi sağlamaz.

Sonuca adım adım yaklaştığınız günlerde hasta-hekim uyumu en üst seviyede devam etmelidir. Özen gerektiren her bir işlem, tedavinizin istenilen sürede ve %100’lük bir başarıyla sonuçlanmasını sağlar.

Tellerinizin çıkarılması işleminden sonra tedavi tam anlamıyla sonlanmaz. Dişlerinizin sapasağlam ve kımıldamadan durması için şeffaf bir plak yerleştirilir. Pekiştireç görevindeki bu aygıt, tedavinizin en son noktalarındandır. Bir anda bu aygıtı kullanmayı kesmek tedavinizi yarım bırakabilir. Ancak bazı hastalarda da bu aygıta gerek duyulmayabilir. Bu süreç, hekiminiz tarafından şekillendirilir.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle