Diş Teli Temizliği ve Ağız Bakımı

Sağlıklı bir ağız yapısı beraberinde güzel ve kaliteli dişlere sahip olmak için ortodonti tedavisi en ideal yöntemdir. Ağız ve dişlerin hijyeni ortodonti tedavi sürecinde önemli bir ayrıntıdır. 

Diş Teli Temizliği ve Ağız BakımıAğız hijyenine dikkat etmek; diş çürüklerinin, diş eti iltihaplarının ve oluşabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçer. Hastalar daima diş fırçası ve destek hijyen ürünlerini yanlarında bulundurmalıdırlar. Bozuk olan diş ve çene yapısının da erkenden düzelmesine katkı sağlar. Diş fırçalamanması ya da hijyen ayrıntılarına dikkat edilmediği zaman bakteriler,braketlerin etrafına yerleşerek aralarında birikmelere neden olur. Sonucunda da diş taşı oluşumuyla bireyi rahatsız eder. Oluşan diş taşı ve plaklar neticesinde de ağız temizliği daha da güçleşir. 

Ağızda Diş Teli Varken Dişler Nasıl Temizlenir?

Ortodonti tedavisi gören hastaların diş temizliğine ayrı şekilde özen göstererek günde 2-3 kere fırçalamaları gerekmektedir. Seçilen diş fırçası; yumuşak ve küçük başlı olmalıdır. Popüler olarak kullanılan ve günümüzde sıkça tercih edilen şarjlı diş fırçaları ise orta derecede kullanılabilir. Fırçanın yüzeyinde yer alan sert kısımlar,braketlere çarpmamalı, zarar vermemelidir. Ortodonti tedavi sürecinizde diş tellerinize uyguladığınız darbe gibi durumlar diş tellerinizin koparak tedavi sürecinizin aksamasına sebebiyet verebilir. Normal diş fırçaların yanı sıra ortodontistinizin size vermiş olduğu özellikle yemeklerden sonra kullanabileceğiniz ara yüz fırçasının kullanımı ihmal edilmemelidir. 

Ara Yüz Fırçasının Amacı Nedir?

Braketlerin ara kısımlarını temizlemeye destek olur. İç kısımlarda biriken gıdaların giderilmesini sağlar. Yemeklerden sonra normal fırçalama işleminden sonra kullanılır. Ara yüz fırçalarının normal fırçaya göre farkı daha sert olmalarıdır. 

Diş teli kullandığınız süreçte dikkat etmeniz gereken kısa ayrıntılar;

  • Tatlı ve şekerli gıdaları azaltma yoluna gidilmelidir.
  • Diş telleri varken dişlerde lekenmelere ve boya bırakma özelliğine yol açabileceğinden ötürü; şarap, siyah üzüm gibi gıdaları tedavi süresince tüketmemeye özen gösterin.
  • Sakız, şeker gibi yapışkan ağırlıklı veya sert gıdalardan ortodonti tedavi süresince uzak durulmalıdır.
  • Sigaradan uzak durmalısınız.
  • Yumuşak, hafif ve doktorunuzun önerdiği gıdaların tüketimine özen göstermelisiniz.Peki ya Diş Telinizi İyi Temizleyebiliyor Musunuz?

Ortodonti tedavi süresince rutin olarak gittiğiniz kontrollerinizde ortodontistinize danışabilirsiniz.Ortodontistiniz, en iyi uygulama teknikleriyle size ağız bakımınız için ipuçları verecektir. Gerçekleştirdiği kontroller aşamasında da gerekli temizliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine ve nasıl sonuçlandığına dair sizlere bilgi veriyor olacaktır. 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle