Yirmi Yaş Dişlerini Ne Kadar Tanıyoruz?

Akıl dişleri olarak bilinen yirmilik yaş dişleri genellikle 17 ve 25 yaş aralığında sürmeye başlar. Diş hekiminizya da ortodontistiniz tarafından dişin pozisyonuna ve komşu dişlerle sağladığı yakınlığına göre çeşitli değerlendirmeler yapılır. Röntgenler çekilir, yirmilik dişlerin çekilip çekilmeyeceğine hasta odaklı karar verilir.

Bazı kişilerde erken çekilmiş olan azı dişleri dolayısıyla ağızda göze çarpan diş eksiklikleri olabilir. Yirmilik dişlerin tedavi edilerek korunması önemlidir. Gelecek dönemler de düşünülmeli, destek açısından olası köprü protezi ihtiyacı duyulabileceğinden yirmilik dişleri olabildiğince korumak gereklidir. 

20 yaş dişlerinde çürük varsa bakım ve temizlik normal dişlere oranla daha zor olacaktır. 20 yaş dişi konum olarak diş ipiyle ya da fırçayla ulaşılamayacak konumda ise bakterilerde çoğalma yaşanabilir. Çürük hızla ilerler. Tamamen çıkmamış haldeki 20 yaş dişinin etrafında enfeksiyonun oluşması çok daha hızlıdır. Bu gibi durumda olan hastalarda ağız kokusu, ağrı ve şişlik gibi problemler nükseder. 

Yirmi Yaş Dişleri - Ortonorm Ortodonti20 yaş dişinin gömük olduğu durumlarda kist oluşumu göze çarpmaktadır. 20 yaş dişlerininetrafında oluşan kistler büyüyerek ciddi kemik kayıplarına sebebiyet verebilirler. 

Yirmi yaş dişleri, sürme sürecinde etrafındaki diğer dişlere basınç uygulayarak çürüklerin oluşumuna sebebiyet verir ve ağrı oluşumu beraberinde basınç yaratabilir. Bu sebeple yirmi yaş dişini çekmekgerekebilir. 

Dişlerde yaşanan çapraşıklıklardan dolayı pek çok birey ortodonti tedavisine ihtiyaç duyar. Ortodonti tedavi planlama aşamalarında 20 yaş dişlerinin durumu ilk kısımda değerlendirmelidir. 

Günümüzün en çok korkulan ve endişe duyulan yirmi yaş dişi operasyonu, kişileri yirmi yaş dişleriningetirdiği problemleri kabullenerek yaşamaya iter. Bu süreç, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla geçiştirmeye çalışılır. Anlık geçirilen belirtiler, sonrasında tekrar eder. 

Hekim kontrolü dahilinde çene gelişimi tamamlanmış olan ve istenilen konuma sahip olmayan dişlerin çekilmesi gereklidir. Unutmayın, çürüyen ve kırılmış şekildeki yirmi yaş dişinin çekimi çok daha zor ve zahmetli bir iştir. 

20 yaş dişlerinin çekimi hakkında kısaca bilgi verelim. Yirmi yaş dişi, klinik ve steril bir ortamda lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Dişin bulunduğu bölge uyuşturulacağından herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Çekim işleminin gerçekleştirilmesinden sonra dikiş atılarak bölgede hızlı bir şekilde iyileşme sağlanır. 

Çekim sonrasında dikkat etmeniz gereken ayrıntılar vardır. Örneğin; ağzınıza operasyon sonrasındayerleştirilen tamponu hekiminizin belirlediği süreye kadar ağızda tutmalısınız. Kanama açısından dikkate değer bir ayrıntıdır. Operasyonun gerçekleştiği bölgede kanamanın takibini iyi bir şekilde yapmalısınız. Eğer tamponlar yetersiz gelir ve aşırı miktarda kanama olursa hekiminizle irtibata geçmelisiniz. 

Çekime bağlı olarak yaşadığınız uyuşukluk hissiyatı geçene kadar gıda tüketmeyiniz. Çekilen bölgede çiğneme yapmamaya özen gösterin. Dikişlerinize karşı özenli davranın. Dikişler kopma yapabileceğinden ötürü ağzınızı çok fazla açacak ve yoracak hareketlerden kaçının. 

Bazı hastalar operasyon sonrasındaki ilk gün şişlikten yakınmaktadır. Bu olası bir durumdur. Dışarıdan soğuk tampon uygulayabilir, şişliği azaltabilirsiniz. 

Yirmi Yaş Dişleri Nedir?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle