Diş Teli Hakkında Merak Ettikleriniz

Diş Teli Hakkında Merak Ettikleriniz - Ortonorm Ortodonti


Ağız yapısında çeşitli sebeplerden dolayı (genetik ya da sonradan) bozulan diş yapısının düzeltilmesi amacıyla dişlere gereken tedavi işlemleri uygulanır. Bu tedavi, diş üzerine yapıştırılan 
braketler ve tel desteğiylegereken kuvvetin uygulanması ile başlar. Dişlerin hareket etmelerini sağlayan bu apareylere "diş teli"denilmektedir. 

Diş Teli Zararlı Mıdır?

Temelinde metal maddesi olduğu için birçok hastayı endişelendiren bu detay aslında korkulmaması gereken bir durumdur. Gelişen teknoloji sayesinde ortodonti tedavilerinde tercih edilen bütün metaller hastaların sağlığı için düşünülmüş ve tasarlanmıştır. 

Ortodonti Tedavisine Karar Verdim, Diş Telim Dişlerimde Ağrı ya da Acıya Sebebiyet Verir Mi?

Her tedavide olduğu gibi ortodonti tedavisinde de alışma süreci gözden kaçırılmamalıdır. Tellerinizin takılmasından sonraki ilk bir hafta içerisinde ağzınızın içinde hafif tahriş olma durumlar görülebilir. Gelip geçicidir. Ağzınız, tellerinize alıştıktan sonra bu tip problemlerle karşılaşmayacaksınız. 

Diş Tellerim, Dişlerimde Çürümeye Neden Olur Mu?

Her noktada olduğu gibi ortodontik tedavi sürecinde de dişlerinizin ve ağız bakımınızın temizliği son derece önemlidir. Tellerinizin, dişlerinizi çürütmeye karşı bir etkisi bulunmaz. Ancak gereken özen gösterilmediği takdirde dişleriniz çürümeye yüz tutar. Dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Gıda tüketimi esnasında tellerin arasına sıkışan ya da biriken besinler fark edilemeyebiliyor. Bu sebeple ortodontistinizin tedavinize uygun olarak önerdiği fırçalarınızla dişlerinizi fırçalamanız önemli bir ayrıntıdır. 

Diş Etlerime Bir Etkisi Var Mıdır?

Ortodonti tedavisi süresince besin artıklarının tellerinizin etrafında sıkışması dolayısıyla diş ve diş etlerinizde çeşitli sıkıntılar oluşabilir. Bu sebeple bu kısımda da dişlerin fırçalanmasının önemi üzerinde bir kez daha duruyoruz. 

Tel Takıyorum, Ağız Kokusu Yaşar Mıyım?

Ağız kokusunun birçok sebebi bulunabilir. Mevcut olan ve rahatsız eden ağız kokusunun öncelikli olarak temeli iyi araştırılmalıdır. Dişlerinizi gerektiği gibi fırçaladığınız takdirde besin artıklarını arındırdığınız için herhangi bir koku olmayacaktır. 

Uzun Süre Tel Taktım, Çıkartıldıktan Sonra Dişlerimde İz Kalır Mı?

Gereken özeni göstermeniz diş tellerinizi taktığınız süreçte ve çıkartıldıktan sonraki süreçte çok önemlidir. Zamanında yapılan kontroller, temizlik ve fırçalama işlemleri varsa hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yoktur. Ortodontistinizin size özenle belirttiği ve tüketmemeniz gereken içecek-yiyecek ayrıntılarını atlamayın. 

Braketlerin Çıkması Sonucu Yanlışlıkla Yutulursa Herhangi Bir Sağlık Problemi Oluşur Mu?

Braketlerin yutulması sonucunda ciddi bir sorun oluşmaz. Braketler, paslanmaz çelik detaylarıyla tasarlanmışlardır. Sindirim sisteminden yol alarak, dışkıyla atılır. 

Ortodonti Nedir?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle