Diş Teli Ağrısı Neden Olur?

Dişlerin genel yapısı pek çok sebepten ötürü bozulabilir. Meydana gelen çapraşık yapıları düzeltmek amacıyla dişlerin üzerine bir braket yapıştırılır. Braketlerin arasından geçirilen apareylere de tel adı verilir.Diş teli apareyleri, dişlerin düzgün ve en kaliteli görünümünü sağlayabilmeleri açısından son derece dikkate değer ayrıntılardır. 

Peki ya dişlere takılan apareyler zaman zaman neden dişlerde ağrıya sebebiyet verir?

Diş Teli Ağrısı Neden Olur?Tel takılma esnasında dişlerde herhangi bir ağrı olmayacağını belirtmekte önemli yarar görmekteyiz. Tellerin braketlere yerleştirilmesisonrasında dişlerin belirli bir yöne çekilmesini sağlamak için baskı uygulanmaktadır. Beliren ağrılar genelde tedavinin ilk seyrinde görülür. Çünkü ağız yapısının, dişlerin ve apareylerin birbirleriyle uyumu ilk dönemlerde sağlanır. Buna alışma süreci de diyebiliriz aslında…  

Dişlerinizin şekillenmesi itibariyle yaşanan bu sıkıntılar da şüphesiz ki azalıyor. Tedavinizin seyri önemli. Zaman zaman diş  hekiminiz , dişlerinizde gerekli gördüğü noktalarda telin ayarıyla oynayabilmektedir. Bu gibi zamanlarda da hafif ağrılar hissedilebilir. Bu alışma döneminde yani ilk 1-2 hafta dişlerinizi zorlamayacak gıdalar tüketebilirsiniz. Çorba, yoğurt çeşitleri ve püre gibi…  

Kimi zaman tel tedavisinde yalnızca dişlerde ağrı ya da sızı yaşanmaz. Rahatsızlık hissi yanağın iç kısımlarında veya dudaklarda da hissedilebilir. Yaşadığınız bu hafif düzeydeki sıkıntıların kalıcı olduğunu asla düşünmeyin. Alışma döneminden sonra ağzınız gayet rahatlayacaktır. Bir süre sonra hiçbir sıkıntı kalmayacaktır. Unutmayın, çekeceğiniz küçük sıkıntılar, sizi mükemmel gülüşlere götürecek. 

Yaşadığınız sıkıntılarınızı daima ortodontistinizle paylaşmanızda yarar vardır. Bu gibi durumlarda diş hekiminiz sizler için en uygun beslenme detaylarından bahsedecek, diş temizliği ve hijyeni konusunda da gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. 

Braket Çeşitleri Nelerdir?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle