Ağız Kokusu

Ağız kokusu, oldukça yaygın bir ağız rahatsızlığıdır. Geçici sebepleri olabilmekle birlikte kronik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. 

Ağız kokusu, kişide sosyal veya psikolojik olarak pek çok sıkıntıya sebebiyet verir. 

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız Kokusu - Ortonorm Ortodonti Tedavi MerkeziYiyecek artıkları ve ağız boşluğundaki bakteriler ağız kokularının oluşumunu artırır. Dildeki pürüzlü yapı ise ağız boşluğundaki bakterilerin hayat bulmasına olanak tanır.Diş etlerinin etrafında biriken artıklara çoğu zaman fırça yardımıyla ulaşamayız. Dişlerinizin genel temizliğini düzenli olarak hekiminize yaptırmalısınız. 

Sigara kullanan kişiler ağız kokusu problemini sık yaşarlar. 

Sabahları uyandığımızda yaşadığımız ağız kokusu ise çoğu zaman geçicidir. Gün içerisinde sürekli salgılanan tükürük, geceleri uyurken azalır. Dolayısıyla tükettiğimiz besinlerin artıklarını yok edemez. Gece boyu yaşadığımız ağız kuruluğu nedeniyle de bu artıklar ağzın içine iyice yerleşerek koku yayarlar. 

Ağız kokusu sebepleri; 

 • Akciğer ve mide rahatsızlıkları,
 • Sinüs kaynaklı problemler,
 • Üst solunum yolları hastalıkları,
 • Diş eti hastalıkları ve diş çürükleri,
 • Şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar,
 • Uzun süren açlık,
 • Yanlış uygulanan diyet,
 • Alkol ve sigara kullanımı,
 • Ağır yağlı ve baharatlı gıda tüketimi,
 • Ağız hijyenine yeteri kadar özen göstermemek,
 • Ağız kuruluğu…Diş Eti Ağız Kokusu Yapar Mı?

Sağlıklı bir biçimde fırçalanmayan dişler üzerinde gıda artıkları birikir. Biriken bakteri artıkları dişlere ve diş etlerine zarar verir. Sağlıksız diş etini kolayca anlayabilirsiniz. Diş etlerinde meydana gelen kanamalar ağız sağlığınızın tehlikede olduğunu gösterir. Diş eti problemleri ağız kokusu yapar. Diş eti problemlerinin kaynağı bakteri plağıdır. 

Diş eti 
üzerinde gördüğünüz renk ve şekil değişiklikleri ağız kokusu ile kendisini belli eder. Diş eti üzerinde kızarıklık, şişlik ve çekilme gibi sıkıntılar oluşuyorsa, ağzınızda kötü bir tat ve koku hissi yaşıyorsanız en kısa sürede diş hekiminize başvurmalısınız. 

Sigara ve alkol gibi maddeler, diş etlerinin yumuşamasına neden olarak, tahribata yol açarlar. 

Çürük Diş Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş çürükleri ağız kokusu oluşmasında önemli bir etkendir. Çürük diş, ağız sağlığını tehdit ederken vücudun bağışıklık sistemini çökerterek diğer pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Sigara kullanımı, yanlış beslenme gibi faktörler diş çürüklerini tetikler. Tükettiğimiz gıdalarda bulunan asit içerikleri diş minesine zarar verir, çürük oluşturur. Çürük dişler, ağızda rahatsız edici kokulara neden olur. 

Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Ağız Kokusu - Ortonorm Ortodonti Tedavi MerkeziAğız kokusu, çoğu zaman ağzı kokan kişilerden çok, karşı tarafta iletişim kurulan kişi tarafından hissedilir. Rahatsızlık yaratan kokuyu karşıdaki insan hiçbir zaman söyleyemez. Toplumumuzda kolay kolay dile getirilemeyen bir problemdir. Peki ya kendi kendimize ağız kokusunuanlayabilir miyiz? 

Avucunuzun içerisine ağzınızı yanaştırıp üfleyin. Elinizde koku hissediyorsanız, ağız kokusu problemi yaşıyor olabilirsiniz. 

Bunun dışında plastik ya da metal bir kaşık yardımıyla da anlayabilirsiniz. Kaşığı, dilinizin arka kısmından ön kısmına doğru sert bir şekilde sürtün. Sonrasında kaşığı koklayın. Eğer koku alıyorsanız ağız kokusu probleminiz vardır. 

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Öncelikle ağız kokusunun dişlerinizdeki problemlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının saptanması gerekir.Ağız muayenesi sonrasında yapılacak olan çeşitli koku testleriyle ağız kokusunun kaynağı ve nedeni anlaşılabilir. Diş çürükleri mutlaka tedavi edilmelidir. Gömük durumda olan yirmi yaş dişleri de ağızda kötü kokulara sebebiyet verebilir. 

Ağız bakımı ve hijyenine son derece özen göstermeli, dişlerinizi düzenli şekilde fırçalamalısınız. Doğru şekildedil ve diş fırçalama sayesinde ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak diş ipi ve gargara kullanımıyla da ağız temizliği desteklemelisiniz. 

Beslenmenize ve su tüketimine de özen göstermelisiniz. Ağır baharatlı yiyecekler tüketmek ağız kokusuna neden olur. 

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapılır?

Ağız kokusunun iç hastalıkları ile ilgisi olmadığını tespit ettikten sonra aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Ağız sağlığınıza özen gösterin.
 • Dişlerinizi her gün düzenli fırçalayın.
 • Protez, köprü veya dolgularınızı kontrol ettirin.
 • Gargara ve diş ipi kullanın.
 • Alkol ve sigara tüketmeyin.
 • Yağlı, baharatlı ve şeker içerikli gıdalar tüketmeyin.
 • Gün içinde bolca su içmeye gayret edin. Ağız kuruluğunu gidereceğinden koku oluşumunun önüne geçer.
 • Sakız çiğneyin.
Ağız Kokusu İçin Bitkisel Öneriler

Ağız Kokusu - Ortonorm Ortodonti Tedavi MerkeziSoğan ve sarımsak gibi gıdaları tükettiğinizde soluk alıp verirken kötü koku yaydığını biliyoruz. Nane, ağız kokusunu gidermede öneml

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle