Ortodonti tedavisine başladığımız hastalarımız özellikle tedavinin ilk dönemlerinde adaptasyon sürecine özgü sorunlar yaşayabilir. Yaşanması muhtemel sorunların başında braketlerin kırılması veya yerinden çıkması gelir. Sorunun sebebi ise hastalarımızın ilk dönemlerde dişlerinde tel ve braket yokmuş gibi hareket etme eğiliminde olmalarından kaynaklanır.

Diğer sorunlar özetle şunlardır; dil, dudak ve yanağın iç kısımlarında braketlerin temasından kaynaklanan tahrişlerin yaşanması. Bu sorun karşısında hastalarımız kendilerine önceden vermiş olduğumuz mumlardan parçalar kopararak braketlerin üzerine koyabilirler.

Bir hafta içerisinde bu yumuşak dokular kendi başına iyileşeceklerdir. Sert ve yapışkan gıdaların tüketilmesi sonucu yaşanabilecek bir diğer problem ise özellikle büyük azı dişlerinde bulunan ortodontik bantların yerinden çıkması veya oynamasıdır. Hastalarımız tedavinin ilk dönemlerde hangi besinlerden uzak durması gerektiğini unutmaları durumunda yaşanması muhtemel bir diğer sorun ise ortodontik telin arka azı dişten çıkmasıdır. Bu durumda klinik aranmalı geçici çözüm olarak tel uygun bir kesiciyle kesilmeli veya yerine yerleştirilmelidir. Özel ağız mumları da bunun için kullanıla bilinir.

Bazı durumlarda braketlerin çevresine tel sarılması gerekebilir. Uzak durulması istediğimiz gıdalar tüketilmesi durumunda bu tel bağlı olması gereken gövdeden ayrılabilir ve hastanın dudağında tahrişe sebep olur. Çözümü için arkasında silgi olan bir kalemin silgisi ile bu telini yerine itmek yeterlidir. Yapılamıyorsa şayet kliniğe gelene kadar üzerine mum koymak geçici bir çözüm sağlar. Braket lastiklerinin yerinden çıkması da gene yaşanması muhtemel diğer sorunlardan biridir. Bunu öngörerek hastamıza yedek lastikler veririz ve nasıl takılacağını da anlatırız. Sonuç olarak belli başlı konulara gereken hassasiyetin gösterilmesiyle birlikte adaptasyon ve genel tedavi sürecini sorunsuz bir şekilde geçirmek mümkün olur.


Formu doldurun.
Biz sizi arayalım.

Randevu Al
HIZLI RANDEVU
Diş Röntgeni veya Diş Fotoğrafı Gönderin!Anlaşmalı KurumlarWhatsapp İletişim