Yirmi Yaş Dişi Ne Zaman Çekilmelidir?Yirmi yaş dişi çürükse mutlaka çekilmelidir.
Yirmi yaş dişleri, çenelerin en arka kısımlarında yer almaktadır. Dolayısıyla fırçalama işlemi tam anlamıyla sağlıklı gerçekleşmez. Yirmi yaş dişlerinin bulunduğu noktada besin artıkları birikir. Biriken besin artıklarıdişlerin çürümesine neden olur. Çevre dişlerin de çürümesine neden olan çürük yirmi yaş dişi, ağız kokusugibi istenmeyen sorunlara yol açar. Çürük yirmilik diş çekilmelidir. 

Diş eti apsesi oluşumunda çekilmelidir.
Tamamı sürmemiş ve kısmen sürmüş yirmi yaş dişi, iyi temizlenmemesi halinde çevre dokuların bulunduğu kısımlarda apselerin oluşmasına meydan hazırlar. Bakterilerin yol açtığı apse oluşumu, diş etinde acı-ağrı, kızarıklık ve kötü koku oluşumlarına neden olur. Diş eti apsesi oluşturan yirmilik diş çekilmelidir. 

Yirmi yaş dişi, komşu dişlere basınç uygulayabilir.
Henüz süren yirmi yaş dişleri, komşu dişlere baskı uygulayarak dayanılmaz ağrıların oluşmasına neden olur.Yirmilik diş komşu dişlere basınç uyguluyorsa çekilmelidir. 

Ortodonti tedavisi dahilinde yirmi yaş dişinin çekilmesi olasıdır.
Dişlerde yaşanan çapraşıklıklar ve bozuklukları gidermek için ortodonti tedavisi uygulanmaktadır.Ortodontistinizin planlamasına göre yirmi yaş dişleri de dahil olmak üzere fazla olan dişlerin çekilmesi gerekmektedir. 

Protez tedavisi gereği yirmi yaş dişi çekilebilir.
Protez planlaması yapılırken yirmi yaş dişlerinin durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekli görüldüğü durumlarda çekilmeleri gerekmektedir. 

Kist oluşumu gibi durumlarda çekilmesi gerekebilir.
Gömük durumda kalan yirmi yaş dişleri, üzerinde bulunan diş eti sebebiyle kist oluşumlarına sebebiyet verebilir. Oluşan ve büyümeye meyilli olan kist, çene kemiğinde kırılma gibi pek çok olumsuz soruna neden olabilir. 


Yirmi Yaş Dişleri Nedir?

Formu doldurun.
Biz sizi arayalım.

Randevu Al
HIZLI RANDEVU
Diş Röntgeni veya Diş Fotoğrafı Gönderin!Anlaşmalı KurumlarWhatsapp İletişim