Periodontoloji Nedir?

Diş ve diş etrafındaki dokuların mevcut durumlarını inceleyen birim olan Periodontoloji, bu dokularda oluşan hastalıkların teşhis, tedavi ve tedavi sonrası elde edilen sağlığın korunmasını hedef edinen bir diş hekimliği dalıdır.

Periodontal hastalıklar, diş eti ya da dişleri destekleyen dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar olarak adlandırılabilir. Günümüzde yetişkinlerde yaşanan diş kayıplarının büyük çoğunluğunu periodontal hastalıklar oluşturur. Periodontal hastalıklarda da erken teşhis önemlidir, diş ve doku kayıplarının önlenmesine olanak tanır.

Periodontal hastalıklardiş eti iltihabı ile kendisini gösterir. Gingivitis periodontal adını verdiğimiz diş eti iltihabı, hastalığın erken dönemidir.

Diş etlerinde sıklıkla yaşanan kanama, kırmızılık ya da şişlikler tedavi edilmediği takdirde alveol kemiğinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilmektedir.

Diş veya diş etlerinde meydana gelen hastalığın ilerlemiş hali ise enfeksiyonların çoğalmasına ve hastalığın yerleşmesine hız katar. İlerleyen problemlerle dişlerde sallanmalar oluşur. Sallanan dişler belli bir süre sonra çekilmek zorunda kalır.

Formu doldurun.
Biz sizi arayalım.

Randevu Al
HIZLI RANDEVU
Diş Röntgeni veya Diş Fotoğrafı Gönderin!Anlaşmalı KurumlarWhatsapp İletişim