Hangi Gıdalar Dişimize Dost, Hangileri Düşman?

Bilindiği gibi tükettiğimiz gıdalar genel vücut sağlığımıza direkt etki emekte. Aynı oranda düşünülmesi ve unutulmaması gereken bir diğer konu ise, tüketilen gıdaların genel ağız sağlığımız ve dişlerimiz üzerinde de ne derece etkili olduğu konusu. 


• Su içmenin dişleriniz ve ağız bakımınız için ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? 

Gün içerisinde önerilen miktarda su tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalı şüphesiz. Ağzınızı bir miktar su ile çalkalamanız bile besin artıklarının temizlenmesini sağlar. Asitli gıdaların asitik etkilerine savaş açar. 

• Lifli gıdalar dişimizin can dostu. Neden mi? 

Lifli gıdalar çiğneme hızımızı ekstra arttırdıkları için tükürük salgılamasına yardımcı olur. Böylelikle çürük riski azalır. Örneğin kereviz tarzında özünde lif bulunan gıdaların diş etlerimize masaj yaptığı konusuna da değinirsek size ipucu vermiş oluruz. 

• Yeşil çay ağız kokusu için ideal bir içecek… 

Yeşil çay, içinde barındırdığı kateşin maddesi sayesinde ağız içerisinde yer alan bakterilere savaş açar. Ağız kokusunu giderir. 

• Peynirin, dişlerimizin PH dengesine destek olduğunu biliyor muydunuz? 

Evet doğru işittiniz. Peynir, ağzımızın PH dengesi için kalkan niteliğindedir. Asitli ve şekerli gıdaların tüketilmesi sonrasında tercih edilen bir dilim peynir, çürük oluşumunu en iyi şekilde engelleyecektir. 

• Nişasta içeren gıdalar dişlerimize düşman… 

Ağzımızın içinde sıkışan minik bir ekmek parçası bile milyonlarca bakteri oluşumu için yeterlidir. Bu da çürüğü ve diş taşı oluşumunu tetiklemektedir. 

• Asitli ve bol gazlı yiyecek ve içecekleri tüketirken bir daha düşünelim… 

Enerji içecekleri, kola ve limonata tarzındaki bol asitli içecekler şeker de içerdikleri için diş minesinin tabakasını aşındırırlar. Asitli içecekleri tüketirken mutlaka pipet kullanın. Pipet, tüketilen sıvının dişlere direkt şekilde temasını ve etkisini engelleyeceğinden iyi bir öneri olabilir. 

• Alkol, çay, kahve tarzında kafein özlü içecekler de pişmanlığımız olabilir… 

Bu tip içecekler ağızda kurumaya sebebiyet vereceklerdir. Böylelikle de plak oluşumu hız kazanacaktır. Tüketilen içecekler sonrasında ağzımızı su ile çalkalamak önemli bir hatırlatma olacaktır. Her geçen gününüzde sağlıklı gülüşlerinizin artması temennisiyle... :)

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

Formu doldurun.
Biz sizi arayalım.

Randevu Al
HIZLI RANDEVU
Diş Röntgeni veya Diş Fotoğrafı Gönderin!Anlaşmalı KurumlarWhatsapp İletişim