Dişlerimize En Çok Zarar Veren 5 Besin

Dişlerimize en çok zarar veren besinlerin neler olduğunu bilseniz yine de tüketmeye devam eder miydiniz?

Mısır ve patlamış mısır

İster haşlanmış, ister patlamış mısır, her ne kadar düşük kalorili atıştırmalık çeşitleri de olsalar dişlerimiz için pek de uygun bir besinler değil. Patlamış mısırın kabukları diş etlerinin altında sıkışırsa apselere neden olabilir. Özellikle konserve mısırın içerdiği koruyucu maddeler, dişlerde çürüklere neden olur.

Dişlerimize En Çok Zarar Veren 5 Besin

Tatlılar

Günün her anında tok dahi olunsa büyük bir zevkle tüketilen pasta, kek, şeker ve tüm tatlılar, yalnızca form açısından değil, aynı zamanda ağzın mikro florası açısından da tehdit oluşturur. Örneğin lolipop tarzındaki sert şekerler, diş minesine ciddi şekilde zarar vererek çürük oluşumunu hızlandırır. Ayrıca karamel bazlı şekerleri de tüketirken dikkat etmek gerekiyor. Diş kırılmasına neden olmasa da yapışkan özelliği ile gevşek dişlerin ve dolguların düşmesine neden olabilir.

Dişlerimize En Çok Zarar Veren 5 Besin

Badem

Besleyici ve lezzetli bir besin olan bademleri bütün olarak tüketmek diş sorunlarına neden olabilir. Dişte kırık, çatlak, duyarlılık veya çene eklem problemleri görülebilir. Bademleri bütün olarak tüketmek yerine rendelenmiş ya da dilimlenmiş çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Dişlerimize En Çok Zarar Veren 5 Besin

Kuru meyveler

Ananas, üzüm, mango gibi meyvelerin asidik yapısından ötürü kuru şekilde tüketilmesi, diş problemleri yaşanmasına neden olabilir. Unutulmamalıdır ki, kuru meyveler doygun şeker içerdikleri için dişlerin aşınmasına sebep olurlar.

Dişlerimize En Çok Zarar Veren 5 Besin

Alkol

Alkol yalnızca karaciğerin düşmanı değil, diş ve diş etlerimizin de düşmanıdır. Alkol tüketimiyle ağızda azalan tükürük miktarı, yumuşak dokuya zarar vererek sağlığımızı bozar. Tükürük ağız boşluğundaki plağın ve asidin etkisini önemli ölçüde azaltan mekanizmadır. Dolayısıyla ağız kuruluğuna neden olacak her şey diş için tehdit oluşturur.

Dişlerimize En Çok Zarar Veren 5 Besin

Tükettiğiniz besinlerden ötürü yaşadığınız ağız ve diş sağlığı problemleriniz için Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Formu doldurun.
Biz sizi arayalım.

Randevu Al
HIZLI RANDEVU
Diş Röntgeni veya Diş Fotoğrafı Gönderin!Anlaşmalı KurumlarWhatsapp İletişim